Item ID: HOMBKCTS12001
Free Item Included
Compare Products
Homak Manufacturing 120" RS PRO CTS Roller Cabinet & Side Lockers Combo with Solid Backsplash - Black
Item ID:
HOMBKCTS12001
Features and Benefits:
- 72” RS PRO CTS unit with two side lockers
- Durable stainless steel work surface
- Eight 6x2” casters
- HMC High Security Tubular Locking System
- Solid backsplash
- Reversible locker door
- One fixed stainless steel shelf/two adjustable shelves in each locker
- Full-length black aluminum lift latch drawer pulls
- 16 drawers in unit/four drawers in locker with replaceable ball-bearing slides
- Non-slip PVC foam drawer liners
- Constructed from 16 gauge steel
- UV protective high gloss powder coat finish
- Exclusive Limited Lifetime Warranty
- Product ships on 3 individual pallets
72” RS PRO CTS unit with two side lockers includes a solid backsplash and a durable stainless steel work surface that handles any project. Equipped with eight 6x2” casters with a weight capacity of 660 lbs each to allow for maximum storage. HMC High Security Tubular Locking System keeps valuables safe and secure. Full-length black aluminum lift latch drawer pulls prevent drawers from opening and provides hassle-free access to tools. 16 drawers in unit and 4 drawers in each locker are outfitted with replaceable ball-bearing slides that have a 100 lb weight capacity per slide pair and non-slip PVC foam drawer liners keep tools stationary. Bold UV protective high gloss powder coat finish on 16 gauge steel provides a sleek look to the overall design. The 120” CTS unit is backed with an Exclusive Limited Lifetime Warranty.