Item ID: DWTDCE200M2
Free Item Included
DEWALT 20V Max Pipe Crimping Tool Kit
Item ID:
DWTDCE200M2
As low as
Features and Benefits:
  • Press 1/2" - 4" Copper Pipe and stainless steel
  • Press 1/2" - 2" Black Carbon steel and PEX pipe
  • The DEWALT Press Tool (DCE200) is capable of pressing pipe fittings from 1/2" to 4" in copper and stainless steel pipe. The DCE200 is capable of completing a full range of presses and is compatible with a wide range of crimping heads and attachments for different materials and applications (Please see compatibility chart for compatible attachments). The head of the tool pivots 360° to maneuver in tight spaces and the crimping jaws have a black galvanized coating to help protect from corrosion. The unit features Crimp Connect software, an onboard intelligence system integrated into the tool that provides detailed reports of the date, time, force, and successfully completed cycles of the presses completed by the tool as well as the tools calibration and service history. An integrated LED interface is used to communicate power on or power off, battery state of charge, cycle completion, and if recalibration or service is needed. A bright LED helps to illuminate the crimping area when working in dark spaces. The tool includes attachment points and a shoulder strap for convenience when transporting around the jobsite. .
  • Yes
  • Cordless
Full Specifications
Weight 0.010000
Brand DEWALT
In Stock Yes
Reviews:
Please be the first user to review this product.
You're reviewing:DEWALT 20V Max Pipe Crimping Tool Kit
Reviews
Write Your Own Review