Item ID: BOSBAT6120-US
Free Item Included
New
Compare Products
Bosch High-Performance 12V Battery Charger and 120A Power Supply
Item ID:
BOSBAT6120-US
Features and Benefits:
- Supports Flooded/AGM/EFB/GEL/Lithium (LFP) batteries
- Easy to use large 4-color backlit LCD display, including wall mount mode
- Maximum power output: up to 1750W
- 4 flexible operation modes to fulfill customer needs
- Desk, floor or wall operations possible
- Fits underneath a car in showroom
- Interface available in 26 languages
- Easy access to BAT6120-US Help Center web page through QR code displayed on the screen
- Upgradeable via USB ‐ always ready for latest battery technology
- Requires standard 20A outlet for maximum power output
- Supports 120A DC Continuous Output (@AC120V~240V, 25?)
- Power Supply - 120A continuous power
- Charging - smart and fast
- Battery Replace - safe and convenient
- Showroom - stable and quiet
The Bosch BAT6120-US is a future-proof, professional, multi-functional battery support solution for automotive shops. Functions dependably as an efficient and fast battery charger for lead acid and lithium batteries, or as a 120 A continuous power supply. With the capability to update charging characteristics via USB, your shop remains equipped for the very latest in battery technology.