Item ID: DWTDCC020IB
Free Item Included
DeWalt 20V MAX* Cordless Inflator (Tool Only)
Item ID:
DWTDCC020IB
As low as
Features and Benefits:
  • High-pressure inflation mode with automatic shutoff
  • High-volume inflation and deflation modes
  • Led light helps to provide illumination
  • Convenient onboard accessory storage
  • Heavy-duty rubber feet help reduce walking when in use
  • Threaded chuck for secure connection to inflation valve
  • Our 20V MAX* Corded/Cordless Air Inflator can run on any one of three power sources** for maximum versatility: 20V MAX* battery, 12V DC, or 110V AC. Use it on the jobsite, or on the go. It features a high-pressure rubber hose for durability. The threaded chuck and included onboard accessories make it easy to inflate items from tires to footballs. Setting desired air pressure is simple with the digital gauge, and the auto-shutoff provides accurate inflation. The high-volume hose allows fast inflation of mattresses and other inflatables with the push of a button. Move the hose to the deflation port for quick and easy take down. An onboard LED light helps to provide illumination in dark spaces. Heavy-duty rubber feet help reduce walking while in use. **Battery, charger, and AC power adapter sold separately.
Full Specifications
Weight 6.450000
Brand DeWalt
Reviews:
Please be the first user to review this product.
You're reviewing:DeWalt 20V MAX* Cordless Inflator (Tool Only)